• Маж за придружба

Михал Кирхнер се раѓа како мимикрија на неговите хомосексуални родители. Неговото раѓање има за цел да ги прикрие склоностите на неговиот татко хомосексуалец и мајка лезбејка од службите на комунистичкиот режим. Уште од најраното детство Михал станува сведок на оргиите што во домот ги организираат неговите родители.

Подоцна Михал созрева во млад маж, кој презира практично сѐ што го опкружува: луѓето, работата, Братислава. Потрагата по лесна работа со голема заработка ја завршува со успех. Започнува кариера како маж за придружба. Дознава сѐ за жените, освен едно: како е навистина да се биде жена?

Михал Хворецки (1976) е словачки писател и публицист. Студирал естетика на Филозофскиот факултет во Нитра. Бил еден од организаторите на музичкиот фестивал Вилсоник. Преводи на неговите книги се објавени во Германија, Италија, Полска, Чешка. Во моментов живее во Братислава како слободен уметник. Неговиот роман "Маж за придружба" (2007) е веројатно најконтроверзниот роман во поновата словачка книжевност.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Маж за придружба

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Михаил Хворецки
  • Достапност: На залиха
  • 330 ден


Слични продукти

Море на спокојството

Море на спокојството

Меланхолична приказна за уништувањето на познатиот свет, патувањето низ времето и осаменоста.Во 1912..

Автор:

360 ден

Сапиенс

Сапиенс

Пред 100 000 години најмалку шест човечки вида живееле на Земјата. Денес има само еден. Ние. Хомо са..

Автор:

500 ден

Човек волк

Човек волк

Станува збор за еден млад човек чие здравје попуштило во осумнаесеттата година, по една гонореична и..

Автор:

200 ден

Љубовниците полиглоти

Љубовниците полиглоти

Елинор има триесет и шест години и се обидува да најде љубовен партнер на Интернет. Макс е средовече..

Автор:

370 ден

Ознаки: maz za pridruzba, mihail hvorecki