• Непобедливата седумка

Оваа книга се чита онака како што самиот автор, преку зборовите на нараторот, го опишува качувањето по карпи. Те привлекува првата приказна, па се зачитуваш. Тогаш сѐ уште мислиш дека можеш да ја оставиш книгава кога и да посакаш. Продолжуваш, па во следниот миг кога „ќе погледнеш удолу, веќе не можеш да се вратиш“, не можеш да ја оставиш. Потоа „пред очи ти е само еден дел од карпата“ (приказната), „тоа делче го туркаш под себе“ и „тоа е најсигурниот начин за да не добиеш вртоглавица од висината над тебе или од длабочината под тебе“. И на крајот „пред очите ќе ти се појави небесната шир“.

Мартин Фарнер (1964) е чешки писател и драматург. Студирал бохемистика на Педагошкиот факултет во Усти на Лаба и драматургија на Факултетот за драмски уметности. Автор е на четири книги. Син е на поранешниот фудбалер Рудолф Фарнер. Таткото фудбалер, запишувањето на педагошкиот факултет и драматургијата станале дел од романизираната биографија „Непобедливата седумка“.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Непобедливата седумка

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Мартин Фарнер
  • Достапност: На залиха
  • 330 ден


Слични продукти

Детството на Исус

Детството на Исус

Петгодишниот Давид одеднаш останува сосем сам во туѓа земја, меѓу непознати луѓе чиј јазик не го раз..

Автор:

420 ден

Гранд хотел Европа

Гранд хотел Европа

Маестрално дело за стариот континент, каде што има толку многу историја што не останува место за идн..

Автор:

650 ден

Фундаменти на криптоиндустријата

Фундаменти на криптоиндустријата

Прва книга во регионот од наш автор специјалист за криптовалути!Целта на „Фундаменти на криптоиндуст..

Автор:

900 ден

Мојата борба 1

Мојата борба 1

"Мојата борба" е едно од најконтроверзните дела на светот. Кога се појавил нејзиниот прв том во Герм..

Автор:

300 ден

Ознаки: nepobedlivata sedumka, martin farner