• Печуркарката

Младата Сара веќе седум години оди по истата патека во шумата, од пролет до есен собира печурки, кои потоа ги продава во една кафеана. Не се зближува со никого и не го напушта својот печуркарски реон. Само одвреме-навреме оди кај својот психијатар за да ја потврди својата урамнотежена душевна состојба.

Затоа и веста за смртта на мајка ѝ не го менува нејзиниот живот. Оди на погребот, се среќава со двајцата браќа, од кои одамна се отуѓила и пак се враќа в шума. Но, она што само матно се исцртува на површина, клокоти под површината. Онака како што плодното тело на печурката што излегува од почвата, претставува само незначителен дел од еден огромен организам, од огромниот свет на печурките, сокриен од нашите очи, под површината.

„Како би можела со зборови да го кажам она што се случи оној пат пред многу години? Како би можела да ја опишам темницата во својата внатрешност. Како воопшто би можела да се обидам да го преведам тој ужас во зборови?“

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Печуркарката

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Викторие Ханишова
  • Достапност: На залиха
  • 350 ден


Слични продукти

Девојката ангел

Девојката ангел

Викторија е сираче кое живее кај својот угледен и богат вујко. Таа е третирана како рамноправен член..

Автор:

469 ден

28 лета

28 лета

Кога Линк, синот на Малори Блесинг, ќе добие барање од мајка си да се јави на еден телефонски број и..

Автор:

500 ден

Тајната на сопругот

Тајната на сопругот

Во срцето на Тајната на сопругот лежи писмо кое не смее да биде прочитано… Драга моја Сесилија,..

Автор:

390 ден

Мајка од магла

Мајка од магла

Млада девојка од село од Прилепско, намачена од работа, сонува за подобар живот во главниот град, ка..

Автор:

320 ден

Ознаки: pecurkarkata, viktorie hanisova