• Празна мапа

Ана, Алжбјета и Анежка. Три жени, три поколенија, една фамилија и многу животни пресврти, трауми и тајни.

„Празна мапа“ е првиот роман на денес веќе светски познатата Алена Морнштајнова, со кој таа буквално „влетува“ на книжевната сцена. Ова е роман-сага со изобилство од мајсторски извајани ликови и животни судбини. Ликовите на Алена Морнштајнова многупати се жртви на сопствените нагони, карактери и наивност, но честопати и на сплетот од општествените и политичките околности. Секој од тие ликови на свој начин се справува со љубовните проблеми, на свој начин сака и мрази, озборува или молчи, на свој начин (не) верува во почетокот на војната или во исправноста на повоениот режим; секој од тие ликови на свој начин го придобива читателот и трајно му се врежува во книжевната меморија.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Празна мапа

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Алена Морнштајнова
  • Достапност: На залиха
  • 380 ден


Слични продукти

Москва на солзите не им верува

Москва на солзите не им верува

Ова е генијално топла, едноставна и мудра приказна за борба за иднината, но и за опстанокот на три м..

Автор:

490 ден

Кога животот ќе ти подметне нилски коњ

Кога животот ќе ти подметне нилски коњ

Кога дедото на Естер, Ханибал, ја купува куќата на "Палермовај", улица на данскиот остров Амагер, во..

Автор:

550 ден

Бронзениот коњаник 1

Бронзениот коњаник 1

Златните неба и прозрачните квечерини на белите ноќи и понатаму го чуваат сјајот на минатото. Величе..

Автор:

500 ден

Мајка од магла

Мајка од магла

Млада девојка од село од Прилепско, намачена од работа, сонува за подобар живот во главниот град, ка..

Автор:

320 ден

Ознаки: prazna mapa, alena mornstajnova