• Моцарт 2.0

„Моцарт 2.0“ е роман за Волфганг Амадеус Моцарт, кој умира во 1791 година во Виена, но се буди во 2018 во Њујорк. Веројатно, не би се нафатиле да читате еден толку „луд“ роман? Но, што ако авторот не е само егзибиционист и вљубеник во неофантастиката во книжевноста, туку музички образован познавач на целото творештво на Моцарт, на времето во кое живеел и на најпикантните детали од неговата биографија, така што секој чекор на Волфганг по развревените улици на современиот Њујорк изгледа толку уверливо што читателот и самиот посакува да го фати композиторот под рака и да му ги објасни „ѓаволските појави“ на XXI век?

Дорж Бату е еден од најпопуларните украински писатели на денешницата, автор на четири бестселери.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Моцарт 2.0

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Дорж Бату
  • Достапност: На залиха
  • 360 ден


Слични продукти

Фати го зајакот

Фати го зајакот

„Фати го зајакот“ е приказна за две жени и нивното сложено пријателство. Дванаесет години по нивната..

Автор:

290 ден

Шумот на времето

Шумот на времето

Димитри Димитриевич очигледно направил некаква ужасна грешка, затоа што власта одеднаш почнува да се..

Автор:

370 ден

Тоа бевме ние

Тоа бевме ние

Роман што вибрира од тага, но и од животна радост, како емотивен удар со тупаница што се однесува на..

Автор:

300 ден

Љубовно романче

Љубовно романче

Една писателка на романси, која повеќе не верува во љубов и еден писател на сериозни книжевни дела, ..

Автор:

420 ден

Ознаки: mocart 2.0, dorz batu