• Ќеркичка

„Ќеркичката“ живее во мало гратче во западна Украина со својот татко, кој еден ден заминува на работа во Полска, а „Ќеркичката“ ја праќа кај баба ѝ во Донецк, каде што таа започнува сосема нов живот.

"Уште долго се чувствував туѓа за овој град, градот уште ме плашеше и ме вознемируваше. Но нешто се промени. Домот во кој си плачел, веќе никогаш нема да ти биде сосема туѓ."

Во периодот на созревањето, кај себе открива извонредна уметничка дарба и полека прераснува во барана и ценета витражистка и тоа токму во периодот кога Донецк доживува економски бум. Набргу се остварува пророштвото на бабата: Ќеркичке, ќе видиш, нешто ќе се случи.

Како полудени се луѓено, само пари, пари и само муабети за пари, па целиот дотогашен живот пропаѓа во виорот на војната, која трае до ден-денес, што на читателот му создава впечаток како да е вклучен во живо во настаните во источна Украина. Војната со себе го донесува и конфликтот меѓу сфаќањата на „Ќеркичката“, израсната во западна Украина и жителите на Донецк.

"Можеби сите ги запрашиле со психотропен гас и само јас имам добар имунитет? Или обратно, јас сум полудела и затоа никако не можам да ја сфатам логиката и смислата на опкружувањето."

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Ќеркичка

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Тамара Гориха Зерња
  • Достапност: На залиха
  • 360 ден


Слични продукти

Малибу во пламен

Малибу во пламен

Четворица познати браќа и сестри организираат епска забава за да го прослават крајот на летото. Но, ..

Автор:

480 ден

Покана за Прованса

Покана за Прованса

Која е цената што ја плаќаме за среќа во животот? Еден сосема нормален ден добивате покана за п..

Автор:

350 ден

Последната кралица

Последната кралица

Хуана од Кастилија, последната кралица со чиста шпанска крв што го наследи престолот на својата..

Автор:

550 ден

Градот што се викаше Солис

Градот што се викаше Солис

Шеснаесетгодишната Роуз исчезна. Гневна и бунтовна, по жестока кавга со мајка и, таа излета од ..

Автор:

490 ден

Ознаки: kjerkicka, tamara goriha zernja