• Агнес

Јулија е господарка на сопствениот живот. Никој како неа не умее толку цврсто и разумно да ги држи конците на случувањата. Таа самата одлучува кога да забремени и на бременоста ѝ приоѓа со сета сериозност и деловна одговорност. Откако по неблагопријатниот тек на случувањата Јулија останува и без партнерот и без бебето, се решава да посвои дете. И тука навидум среќата ѝ се насмевнува: благодарение на способноста за преговарање успешно ја склучува зделката по која ја добива Агнес, новороденче од ромско потекло.

Од овој миг натаму доволно ќе биде да се согласуваат и Јулија ќе успее од Агнес да ја создаде Анешка, девојчето од мечтите, кое нема ништо заедничко со ромскиот народ. За да ѝ успее планот, Јулија ја смислува приказната дека Агнес има кубанско потекло, која потоа ќе им ја продава и на Агнес и на светот. И покрај сите усилби, Јулија постојано во Агнес ќе го препознава „повикот на крвта“. А можеби, сепак, „повикот на крвта“ е само плод на предрасудите на Јулија?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Агнес

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Викторие Ханишова
  • Достапност: На залиха
  • 350 ден


Слични продукти

Клубот на убиства во четврток

Клубот на убиства во четврток

Брилијантна четворка со неколку скриени трикови во ракавите, жена полицаец со својот прв голем ..

Автор:

500 ден

Сребрениот куфер

Сребрениот куфер

Во 1939 година, кога Канада е пред влегување во Втората светска војна, седумнаесетгодишната Корнелиј..

Автор:

480 ден

28 лета

28 лета

Кога Линк, синот на Малори Блесинг, ќе добие барање од мајка си да се јави на еден телефонски број и..

Автор:

500 ден

Првата жена фараон

Првата жена фараон

Таа беше толку убава што сите жени ги засенуваше. Толку интелигентна, што успеа да ги погази си..

Автор:

500 ден

Ознаки: agnes, viktorie hanisova